Fler som njuter bubbel ikväll?
Själv har jag precis korkat upp denna, mycket intressanta, champagnen och det är lite som att dyka huvudstupa in i en tropisk fruktsallad – på ett positivt sätt!
_______________
? Jean-Yves de Carlini Millésime 2004 Brut (nr 91110; 498 kr).
50% Pinot Noir och 50% Chardonnay.
? Gyllene med ihållande bubblor.
? Komplex doft med utvecklade toner av moget äpple, tropiska frukter, honung, gula plommon, knäck, konserverad persika och torkade aprikoser.
Komplex, fyllig, torr och mogen smak med en balanserad syra och härlig äppelfruktighet med toner av gula äpplen, citrus, tropiska frukter, honung, tryffel, kanderad frukt, nougat och aprikos.
En mycket fyllig champagne där man tydligt känner att den lagrats på jästen en längre stund. Doften är komplext trevlig med mycket utvecklade toner av äpple, stenfrukter och tropiska frukter. Smaken är även den full av komplexa nyanser där honungen blandas med konserverade tropiska frukter, tryffel, moget äpple och citrus. Väldigt intressant och intensivt fruktig som är riktigt trevlig att njuta.
? 8,5 (mycket bra)!
_______________

Taggar: sekt cava gott livetsgoda vardagslyx skumpa lillördag bubblor ? champagne crémant lyx espumante onsdagsmys skål prosecco franciacorta spumante
Lämna en kommentar
Utforska även
Champagne
Crémant
Mousseux
Cava
Corpinnat
Spumante
Prosecco
Franciacorta
Trentodoc
British Fizz
Sekt
Cap Classique
Tips på tilltugg
Recept
Anmäl dig till vårt nyhetsbrev
Ta del av nyheter från oss på Mousserande!






Jajemen! Den ekologiska från Duval-Leroy
Vackra glas oxå
@mousserande.se ????
Skulle gärna gjort om jag haft en flaska hemma 🙂
Låter härligt?
@thesnusmumrik Preparandum supervivet
Skål!!! ???
Tjusig etikett!
Kul! Den finns hemma för att avnjutas på lördag ?
Jobbar i två nätter nu. Får hålla mig till fredag
I ett tidigare inlägg frågade du om vi följare uppskattar uppbyggnaden på omdömena. Jag har absolut inget att klaga på och finner dem särskilt tydliga med användandet av emojis. Men det slår mig nu att du gärna får komplettera med vad du tycker/tror skulle passa bra att äta till, eller om det är ett rent aperitifvin.
Vacker flaska!
Den är helt underbar.
Lider med dig @wolfmom70 jag gör samma sak. Men efter detta så är jullovet nära!
@wolfmom70 Bara att kämpa på! Något speciellt planerat?
@queenoftools Visst var den god!?!
@giiiide Verkligen tjusig!
Ja inte så långt kvar till lite långledighet, ska bli skönt @champagneclubstockholm
Jajemän @mousserande.se Julbord med jobbet väntas på fredag, julmaten ska inhandlas, granen ska kläs och så ska vi göra värmlandskorv. Sen blir det självklart något gott att äta och dricka
Blev en fin cremant istället före och efter bastu med kallt bad ikväll ?