oktober 9, 2016

Recension på Instagram Oct 09, 2016 @ 19:42

ANNONS:

Söndagsläsning!
Vad är egentligen "röken" som syns någon sekund efter man öppnat en flaska mousserande vin?
Koldioxid (CO2) tror många men det är tyvärr fel! När korken flyger iväg sjunker trycket i flaskan dramatiskt vilket leder till att bundet CO2 expanderar och frisätts. Detta leder i sin tur till en väldigt snabb och lokal nedkylning av den vatten- och alkoholånga som finns i luftspalten i flaskans hals. Det man alltså uppfattar som "rök" är helt enkelt kondensation av gasformigt vatten och alkohol. Värt att veta är även att ju varmare flaskan är desto mer vatten finns i gasform samt ju mer CO2 frisläpps. Sammanfattningsvis, vill man således ha mycket rök skall man öppna en varm flaska, men det är inget jag rekommenderar Hoppa ni har en förträfflig söndagskväll!
#
Söndagsläsning!
Vad är egentligen "röken" som syns någon sekund efter man öppnat en flaska mousserande vin?
Koldioxid (CO2) tror många men det är tyvärr fel! När korken flyger iväg sjunker trycket i flaskan dramatiskt vilket leder till att bundet CO2 expanderar och frisätts. Detta leder i sin tur till en väldigt snabb och lokal nedkylning av den vatten- och alkoholånga som finns i luftspalten i flaskans hals. Det man alltså uppfattar som "rök" är helt enkelt kondensation av gasformigt vatten och alkohol. Värt att veta är även att ju varmare flaskan är desto mer vatten finns i gasform samt ju mer CO2 frisläpps. Sammanfattningsvis, vill man således ha mycket rök skall man öppna en varm flaska, men det är inget jag rekommenderar  Hoppa ni har en förträfflig söndagskväll!
#
Taggar: bubbel ? mousserande sublimering söndagsläsning skumpa

Vilket betyg ger du vinet?

Lämna en kommentar

17 Kommentarer

  1. ang3l60

    Intressant! Tack för informationen!

     
    Svara
  2. bmwmamma1

    ? hoppas imorgon kväll kan jag öppna en bubbel flaska och fira lite….om jag får mitt dyk certifikat …. annars blir det bara kaffe

     
    Svara
  3. shoegirl76

    Häftigt @mousserande.se

     
    Svara
  4. jaana68

    Aha! Tack för den informationen!

     
    Svara
  5. satshoes

    Intressant ? Danke!

     
    Svara
  6. mousserande.se

    @kevinrlavoie Skönt att veta att någon läser

     
    Svara
  7. lerkan78

    @mousserande.se rolig å intressant info ?

     
    Svara

Skicka en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

ANNONS:

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev

Ta del av nyheter från oss på Mousserande!