januari 9, 2019

Balbiano Freisa di Cheri 2017

ANNONS:

? Balbiano Freisa di Cheri 2017.
? nr 79521; 230 kr
? 100% Freisa.
? Okänt, men den upplevs inte söt.
?? Fruktig doft med inslag av svarta vinbär, viol, blåbär, örter och lakrits.
? Smaken är torr, frisk och lätt mustig. Trevliga toner av cederträ, svarta vinbär, nötter, örter, viol, röda bär och grapefrukt.
? För Balbiano började allt den 14:e september 1941, dagen då gården officiellt grundades av Melchiorre Balbiano, och två generationer senare är det Luca Balbiano som driver den. Gården drivs dels i Andezeno, dels i anslutning till Villa della Regina – en ståtlig herrgård som uppfördes i början av 1600-talet. Detta är en Frizzante, dvs. ett mousserande vin med betydligt lägre tryck (1-2,5 bar), vilket innebär att bubblorna endast är närvarande mycket lätt. Mer som en kittling på tungan än något som sprätter till i näsan. Skapelsen är mörkt rubinröd och har mycket trevliga och trivsamma mustiga toner av röda bär, svart vinbär och hallon. Det är rekommenderat att njuta det vid 16 grader, men jag tyckte att det var riktigt bra redan vid 6, så spannet är stort! Gillar man rödvin och bubbel så behöver du inte tveka längre – köp!
? 9,0 (exceptionell Frizzante)!
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

Vad tycker du om mousserande rödviner? Jag har länge varit ambivalent, men nu har jag äntligen hittat ett som är värt att prova!
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
? Balbiano Freisa di Cheri 2017.
? 79521; 230 kr.
 100% Freisa.
 Okänt, men den upplevs inte söt.
? Fruktig doft med inslag av svarta vinbär, viol, blåbär, örter och lakrits.
 Smaken är  torr, frisk och lätt mustig. Trevliga toner av cederträ, svarta vinbär, nötter, örter, viol, röda bär och grapefrukt.
 För Balbiano började allt den 14:e september 1941, dagen då gården officiellt grundades av Melchiorre Balbiano, och två generationer senare är det Luca Balbiano som driver den. Gården drivs dels i Andezeno, dels i anslutning till Villa della Regina – en ståtlig herrgård som uppfördes i början av 1600-talet. Detta är en Frizzante, dvs. ett mousserande vin med betydligt lägre tryck (1-2,5 bar), vilket innebär att bubblorna endast är närvarande mycket lätt. Mer som en kittling på tungan än något som sprätter till i näsan. Skapelsen är mörkt rubinröd och har mycket trevliga och trivsamma mustiga toner av röda bär, svart vinbär och hallon. Det är rekommenderat att njuta det vid 16 grader, men jag tyckte att det var riktigt bra redan vid 6, så spannet är stort! Gillar man rödvin och bubbel så behöver du inte tveka längre - köp!
? 9,0 (exceptionell Frizzante)!
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
@viniverdi.se @orrefors
Taggar: mousserande ? röttbubbel ? onsdagsmys spumante frizzante bubbel lillördag
Länk till inlägget Jan 09, 2019 @ 19:44

Vilket betyg ger du vinet?

Lämna en kommentar

20 Kommentarer

  1. jullankrullan

    Jag har aldrig provat, visste knappt att det fanns ? spontant känns det lite underligt. Blir inte jättesugen tyvärr

     
    Svara
  2. olsonmiao

    Måste vi prova @olsonkristina?

     
    Svara
  3. thereselindeberg

    Måste testa ?. Älskar ju Lambrusco så borde inte bli fel

     
    Svara
  4. pretty_preppy_

    Är det typ bubbligt som lambrusco? För det är ju supergott, speciellt en varm och go sommarkväll ?

     
    Svara
  5. helena.ahman

    Både och! Har en ingift morbror från Bologna som har bjudit på några olika, en del riktigt bra och en del väldigt udda! Skål ?

     
    Svara
  6. skoldsandra

    @tessalonikas73 den vore ju kul att prova!!

     
    Svara
  7. champagne99x

    Har aldrig provat men kan nog inte föreställa mig något som låter vidrigare, haha ? Jag håller mig till champagne!

     
    Svara
  8. mousserande.se

    @champagne99x Livet går ut på att prova

     
    Svara
  9. champagne99x

    @mousserande.se Prova champagner, ja! ?

     
    Svara
  10. viniverdi.se

    Tack för denna, det är en av våra stora favoriter, mousserande rött må ännu vara obekant för många men det är riktigt spännande!

     
    Svara
  11. vinibalbiano

    Thank you so much @mousserande.se We’re really glad you liked it

     
    Svara
  12. greta.karlsson52

    Nja, lite skeptisk men man ska aldrig säga aldrig.?Blir allt lite nyfiken ?

     
    Svara
  13. glittret

    Har provat ett annat innan som jag gillade men nu har jag klickat hem en flaska av denna för avsmakning ?

     
    Svara
  14. stridhelene

    ? tror inte de’ måste nog bli bjuden isf

     
    Svara
  15. jessicaroding

    Aldrig provat, men någongång ska ju vara den första.

     
    Svara
  16. joannachristensen

    Helt fantastiskt enligt min smak! Finns det andra mousserande rödviner som håller samma klass? @mousserande.se?

     
    Svara

Skicka en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

ANNONS:

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev

Ta del av nyheter från oss på Mousserande!