🍾 Quadrille de Langlois-Chateau 2013.
nr 50687; 239 kr
🇫🇷 Frankrike, Loiredalen.
🍇 50% Chenin Blanc, 20% Pinot Noir, 15% Cabernet Franc, 15% Chardonnay. .
🍭 0,4 g/ 100 ml (Extra Brut).
👃🏼 Frisk med fräsch doft av mineral, gröna och gula äpplen, citrus, honung, nötter och örter.
💋 Torr, komplex och mycket frisk med inslag av gröna och gula äpplen, mogna plommon, honung, torkad frukt, mineral, krita, honung och grapefrukt.
🏡 Loiredalen betyder Chenin Blanc-dominans med citrustoner och här finns bra drag i syran, fin mousse med härliga inslag av gröna äpplen och citrustoner. Langlois-Chateau grundades 1885 av Edouard Langlois och Jeanne Chateau och ägs nu av champagnehuset Bollinger, vilket sätter en diskret kvalitetsstämpel på skapelsen.
👤 Detta är ett mycket spännande mousserande vin som är gjord av fyra olika druvor, från fyra olika områden och som fått ligga på jästen i fyra år därav namnet Quadrille (vilken åsyftar den fyrkantiga traditionella Franska dans som uppkom på 1800-talet). Det är både en frisk och fräsch skönhet, men som har ett komplext djup med vissa begynnande mognadstoner. Den bakomliggande krispigheten från Chenin Blanc-druvan är alltid närvarande, men inklusionen av de övriga druvorna gör denna riktigt intressant och aromen förändras även med både tid och temperatur. Då den, trots 8 år sedan skörd, fortfarande har tydlig spänstighet och bakomliggande fruktighet så siar jag att denna kan lagras i minst 10 år till, men troligtvis längre.
🕰 2021-2035 (Stor lagringsmöjlighet).
🏅 9,0 (Exceptionell Crémant de Loire).
Lämna en kommentar
Utforska även
Champagne
Crémant
Mousseux
Cava
Corpinnat
Spumante
Prosecco
Franciacorta
Trentodoc
British Fizz
Sekt
Cap Classique
Tips på tilltugg
Recept
Anmäl dig till vårt nyhetsbrev
Ta del av nyheter från oss på Mousserande!







0 kommentarer