? Freixenet Mia Mojito Frizzante.
? nr 82484; 79 kr
? Okänd sammansättning, men förmodligen Macabeo.
? 8,0 g/ 100 ml (Doux).
?? Intensiv och fruktig med toner av fläder, lime och päron.
? Söt och intensiv med inslag av fläder, citrusfrukter, honungsmelon och päron.
? Mia är en produktserie viner skapade av den Spanska vinmakaren Gloria Collell där inspirationen har varit Barcelonas färgsprakande utstrålning. Själva logotypen påminner verkligen om något Gaudí själv skulle kunnat skapa. Vinet, eller det smaksatta bubblet, är tänkt att sammanföra spännande aromer till olika druvors, redan rätt breda, smakprofil. I denna skapelse slås man av en rejäl söttma, mycket fläder och citrusfrukter samt en mycket svagt underliggande beska. Enligt baksidansetikett är detta vin tänkt att vara en bas att vidare experimentera genom att addera mynta, frukter m.m. (likt de flesta ICE-vinerna). Flera av er gav även tipset med kolsyrat vatten och is, detta var dock inget som provades. Jag är själv lite skeptisk till denna fusion, men vet att många av er gillar rejält söta fruktbomber och om du är en sådan person tycker jag att du skall prova den. Själv köper jag inte den igen.
? 6,5 (OK Frizzante)!
Taggar: semester ? frizzante mojito torekov båstad freixenet skumpa ? bubbel fredagsmys mousserande ledig bjäre
Länk till inlägget Jul 20, 2018 @ 15:43
Lämna en kommentar
Utforska även
Champagne
Crémant
Mousseux
Cava
Corpinnat
Spumante
Prosecco
Franciacorta
Trentodoc
British Fizz
Sekt
Cap Classique
Tips på tilltugg
Recept
Anmäl dig till vårt nyhetsbrev
Ta del av nyheter från oss på Mousserande!
Tips @virvehp ?
Tyvärr alldeles för söt för mig :/
Nähäp, då lägger vi inte den till listan
Håller helt med! Funkade en gång men inte igen. Dricker hellre en mojito eller ett glas bubbel men inte mixat?
Känner samma som dig kring Mia vinerna, dock ej testat denna. För söta för min smak. Men, passar säkerligen någon som gillar den typen av fruktigt sommarbubbel.
Jag kommer inte prova dem igen. Sött funkar inte hos mig.
Lite sötare än väntat.. men god ?
Tack för att du är så ärlig!
Macabeo (inte Muskat), citronjuice och mynta är innehållet i Freixenets Mia Mojito. Självklart en dryck för den som gillar sötare drinkar, men framförallt är den låg i alkohol och därför ett bra alternativ till spritbaserade drinkar. Ska inte ses som ett alternativ till ett gott glas bubbel. 🙂 Skål!
@lou_ke Tack!! Har justerat texten.