Tips 3 inför morgondagen är Beaumont des Crayères Grande Réserve Brut (nr 7891; 199 kr). Torr, mycket frisk med viss komplexitet i smaken. Aromer av rostat bröd, röda äpplen, apelsin och kryddor känns igen och avspeglar bra den stora del av Pinot Meunier (60%) som återfinns i buteljen. Detta bubbel har prisats många gånger över åren och vi gillar det också! Det är ett av de bättre champagnerna under 200 kr!
Datum: Oct 22, 2015 @ 19:52
Taggar:
Lämna en kommentar
Utforska även
Champagne
Crémant
Mousseux
Cava
Corpinnat
Spumante
Prosecco
Franciacorta
Trentodoc
British Fizz
Sekt
Cap Classique
Tips på tilltugg
Recept
Anmäl dig till vårt nyhetsbrev
Ta del av nyheter från oss på Mousserande!
#bubbel #champagne #skumpa #globalchampagneday #globalchampagneday2015 #champagneday #champagnedagen #beaumontdescrayeres #7891 #torsdagsmys
Håller med! ?
Hur skall man kunna välja? ?
Håller med!! Mycket bubbel för pengarna.
Den är god! Prisvärd. @mousserande.se
Skulle säga att det passar dom som gillar Bollinger och en perfekt nybörjar champagne! God och prisvärd! ?
@alfseva denna måste vi testa
Absolut️ @kajsavicmalmberg
Bra, men jag väljer nog Charles Mignon under 200.
Den e kanon
Håller verkligen med, en mycket god champagne , för ett bra pris
Mycket bra roligt att ni tog med den
Sammanträffande att jag slog till på en sådan idag! Hoppas den smakar!
#?
Ett mycket bra val. Mycket prisvärt. Mycket gott.
Precis den jag köpte igår, så kul! Ska bli spännande att testa ikväll ?
?
@joggaman
Just köpt den ? Spännande
Shoppar den nu! 🙂
@catho64 Kul!! Hör av dig hur den var!
Mmm, den är mycket god för ett otroligt bra pris! Torr, nyanserad och mycket frisk, samt fina, fina små bubblor @mousserande.se Trevlig helg!
Den är verkligen prisvärd.
Tackar för tipset @mousserande.se! En ny bekantskap tack vare er och jag gillade verkligen de härliga, fina bubblorna och den friska smaken .
@bubbelemuck Kul!! Du gjorde min dag!