augusti 25, 2015

Recension av mousserande

ANNONS:

Har du provat Dream Line i år? Dessa tre, lågalkoholiga (8%), varianter dök upp på Systembolaget i augusti och priset är satt till 135 kr vardera. Tanken är att man skall vända dem uppochner några gånger och därmed skapa den "Sauron"/Jupiter-effekt som syns ovan. De är gjorda av Airén- och Muskatdruvan med en sockerhalt på 80g/l. Den enda tillsatsen i vinet är candurin, dvs. sockerhalten är naturligt druvsocker. Hur låter domen – smaska eller vaska?
Datum: Aug 25, 2015 @ 20:18
Har du provat Dream Line i år? Dessa tre, lågalkoholiga (8%), varianter dök upp på Systembolaget i augusti och priset är satt till 135 kr vardera. Tanken är att man skall vända dem uppochner några gånger och därmed skapa den "Sauron"/Jupiter-effekt som syns ovan. De är gjorda av Airén- och Muskatdruvan med en sockerhalt på 80g/l. Den enda tillsatsen i vinet är candurin, dvs. sockerhalten är naturligt druvsocker. Hur låter domen - smaska eller vaska?
Taggar: mousserande bubbel smaskaellervaska dreamline

Lämna en kommentar

23 Kommentarer

  1. jennyflikka

    Måste provas! @caroline.bergvall

    Svara
  2. mangepantzar

    @jessiethell det här ska vi prova.

    Svara
  3. eve_od

    Låter lite tunnt

    Svara
  4. vickis70

    Ser gott ut eller hur @centbosse

    Svara
  5. piahurtig

    @lovelovely75 fränt!

    Svara
  6. ottoankan

    @nadja_dahlgren @myy87 @kickemickan

    Svara
  7. ande_mob

    Oj; verkar ju väldigt sött…

    Svara
  8. photostina

    @pappadole något att testa?

    Svara
  9. ronnypenti

    …..ruskigt sött låter det som.. Snygg att se på men 80 per liter låter klibbigt…

    Svara
  10. satua67

    Ser spännande ut! Själv har jag två flaskor sv Champagne Jacquart, Rosé och Brut! Är det något ni testat @mousserande.se ?

    Svara
  11. mousserande.se

    @satua67 Det är fantastiska champagner!!

    Svara
  12. isyl1

    Vaska…

    Svara
  13. sophiaakarlsson

    Nemen ojojoj dom verkar ju ap goa!! @sofiiaanilsson

    Svara

Skicka en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

ANNONS:

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev

Ta del av nyheter från oss på Mousserande!