🍾 Bernard Tornay Palais des Dames.
nr 73560; 499 kr
🍇 50% av vardera Pinot Noir och Chardonnay.
🍭 0,8 g/ 100 ml (Brut).
👃🏼 Mogen och brödig doft med inslag av honung, kaffe, nötter, gula äpplen och kex.
💋 Utvecklad, torr, frisk och fruktig smak med inslag av gult äpple, honung, torkad frukt, nougat, tropiska frukter, grillad citron, kaffe, mandel och ljust bröd.
👤 Champagne Bernard Tornay är baserad i Bouzy, en Grand Cru-by strax norr om Epernay som är känd för sin fantastiska Pinot Noir som denna skapelse är baserad till hälften av med resterande hälft frisk Chardonnay. Bara den första pressningen används och vinifieringen är malolaktisk, vilket ger ett rundare vin med tydlig äppelfruktighet. Under minst fem år ligger den sedan och vilar på jästen vilket gett en underbart utvecklad kreation. Initialt bjuds man på en viss krämig textur med en härlig äppelfruktighet, honung och citrus. Under uppvärmning öppnas dock ridån ytterligare och tropisk frukt, en spännande smörighet, mogna äpplen samt torkad frukt framträder. I den sista akten, bjuds man på ett härligt sammelsurium av ytterligare djup där kaffe, nougat och kanderade persikor möts och blandas med de övriga aromerna. Detta är en prestigechampagne för under 500 kr som är bland de bästa jag provat i den prisklassen och den utklassar många som kostar flera hundra kronor mer! KÖP, KÖP, KÖP!
🏅 9,0 (exceptionell Champagne).
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Taggar: söndagsbubbel tornay bubbel mousserande ? söndagsmys champagne orrefors difference skumpa ?
Länk till inlägget maj 26, 2019 @ 16:41
Lämna en kommentar
Utforska även
Champagne
Crémant
Mousseux
Cava
Corpinnat
Spumante
Prosecco
Franciacorta
Trentodoc
British Fizz
Sekt
Cap Classique
Tips på tilltugg
Recept
Anmäl dig till vårt nyhetsbrev
Ta del av nyheter från oss på Mousserande!
Finns den på systemet nuförtiden?
@hinas88 Japp, sedan någon vecka tillbaka. Ni hade provat den i Danmark, eller hur?
@mousserande.se Precis, köpte den genom ett företag i dk när den andra Tornay var slutsåld. DP från -82 som jag prova i höstas var gudomlig kan jag tillägga
Vilken spännande smakpalett du beskriver.
@hinas88 Kan tänka mig det!
Vad hette den där ni tipsade om på stories igår? -02a
@mariabergman47 Jacqart Brut Mosaïque 2002 (nr 77333; 449 kr)
@madamekatrinan Det är ett spännande bubbel ?
@mousserande.se Jacquart*
@mousserande.se tack snälla!
Fantastiskt god. Har haft den som välkomstdryck på nyår, men ikväll njuter vi den en vanlig fredag. Stark 9:a